Waffle hamuru, esasen pankek hamuruna benziyor. 1 adet hamur kabartma tozu bir kasede dururken; hamur kabartma tozunu kesinlikle hamurun içerisine en son, diğer malzemeleri karıştırdıktan sonra koyduğunuzdan emin olun. Kabartma tozu daha az karıştırılarak, waffle hamurunun daha fazla kabarması mümkün olabilir.

Evde waffle tarifi için en önemli adımlardan bir tanesi; yumurta, kabartma tozu ve unun, yumurtaya eş değerli olarak nasıl artırabileceği ile ilgili. Problem burada başlıyor. Her yumurta tanesinin toplam gramajı, paketin üzerinde yazıldığı gibi olsa da, tek tek hesaplandığında içeriğindeki yumurta oranı değişebiliyor. Waffle hamuru 1 tane artması, malzemelerin de 1’er adet artması anlamına geliyor. Keza; 2 porsiyon waffle için, 1 paket kabartma tozu yeterli. Diğer gramaj – ölçüm değerleri ise şu şekilde: 2 porsiyon waffle’a; 2 adet yumurta, 20 gram (4 küp şeker) Bazı tariflere göre; Waffle hamuru için, pankek hamuru referans edilerek tuz eklenmesi önerilmiş fakat tuzun, hamuru kurutma ihtimali oldukça fazla. Tavsiyemiz değil.

Hamur karıştırılırken hamurun topaklanmasını engellemek adına hamurdaki malzemeleri karıştırırken ilk hamlenizi tahta karıştırma malzemeleriyle yapabilirsiniz. Ardından mikser ile tüm malzemeler, hamur beyazlayıncaya dek karıştırılması gerekiyor. Ardından hamur, yine tahta kaşık ile köşeli tavaya… Hamurunuz hem akışkan hem de biraz katı olması gerekiyor.
UYARI: Daha iyi bir hamur için granit, köşeli bir tava daha iyi olacaktır.